Соціальний захист бездомних громадян та безпритульних дітей

Правовий статус бездомних осіб

Бездомність - соціальне становище людини, зумовлене відсутністю в неї будь-якого житла, призначеного та придатного для проживання (стаття 2 Закону України "Про основи соціального захисту бездомних громадян і безпритульних дітей").

До бездомних осіб належать безпритульні особи та особи, які мають притулок:
♦ безпритульна особа - повнолітня особа, яка проживає на вулиці, в парках, підвалах, під'їздах будинків, на горищах, об'єктах незавершеного будівництва, в інших місцях, непризначених та непридатних для проживання, у тому числі жилих приміщеннях, що перебувають в аварійному стані;
♦ безпритульні діти - діти, які були покинуті батьками, самі залишили сім'ю або дитячі заклади, де вони виховувалися, і не мають певного місця проживання.

Куди звернутися

Облік бездомних осіб ведеться за місцем їх проживання або місцем перебування у центрах обліку бездомних осіб (далі - центр) (дітей - службами у справах дітей місцевих органів виконавчої влади та органів місцевого самоврядування) на підставі особистого звернення або їх виявлення. Як правило, інформація щодо місцезнаходження таких центрів розміщується на офіційних веб-сайтах місцевих органів влади (наприклад, https://dsp.kyivcity.gov.ua/content/centr-obliku-bezdomnyh-gromadyan.html).

Облік безпритульних дітей ведеться відповідно до законів України "Про органи і служби у справах дітей та спеціальні установи для дітей" і "Про забезпечення організаційно-правових умов соціального захисту дітей-сиріт та дітей, позбавлених батьківського піклування".

Облік бездомних осіб

Центр надає послуги на підставі письмової заяви бездомним особам, які досягли 18-річного віку, у тому числі бездомним особам з дітьми.

На кожну безомну особу в центрі оформлюється блікова картка клієнта та посвідчення про взяття на облік (дійсне протягом строку перебування на обліку) за встановленою формою (наказ Міністерства соціоальної політики України від 28 грудня 2011 року № 574 "Про деякі питання діяльності центру обліку бездомних осіб"). За наявності посвідчення бездомна особа може звернутися до уповноважених органів для поновлення документів, що посвідчують особу, та реєстрації місця проживання/місця перебування за адресою центру обліку або іншого закладу для бездомних осіб (дод. див. консультацію "Порядок оформлення та видачі паспорта громадянина України").

Підстави зняття з обліку бездомної особи:

• відсутності протягом 6 місяців інформації про неї (не з'являється до центру обліку, і тому відсутні відомості щодо бездомної особи) автоматично, про що бездомна особа попереджається при взятті на облік під розписку;
  • надання нею недостовірної інформації щодо наявності у неї житла та іншої інформації, спрямованої на розв'язання її життєвих проблем;
  • подання особою або її законним представником заяви про зняття з обліку;
  • припинення підстав для проживання або перебування у закладі для бездомних осіб, центрі соціальної адаптації звільнених осіб.

Заклади соціального захисту для бездомних осіб і безпритульних дітей

Закладами соціального захисту для бездомних осіб є:

• будинок нічного перебування - заклад соціального захисту для ночівлі (розміщення на ніч) бездомних осіб, прийом до якого не потребує попереднього медичного обстеження;
  • центр реінтеграції бездомних осіб - заклад соціального захисту, діяльність якого спрямована на поступове повернення бездомної особи до самостійного повноцінного життя шляхом надання їй комплексу соціальних послуг з урахуванням індивідуальних потреб;
  • соціальний готель - приймаються бездомні особи, які працюють або мають інше постійне легальне джерело доходу, недостатнє для оренди (наймання), купівлі житла;
  • інші заклади, що надають послуги бездомним особам.

Закладами соціального захисту для безпритульних дітей є:

• притулок для дітей служби у справах дітей - створений для тимчасового перебування в ньому дітей віком від 3 до 18 років;
  • центр соціально-психологічної реабілітації дітей - творюється для тривалого (стаціонарного) або денного перебування дітей віком від 3 до 18 років, які опинилися у складних життєвих обставинах, надання їм комплексної

соціальної, психологічної, педагогічної, медичної, правової та інших видів допомоги;

Перелік соціальних послуг бездомним особам

1. Медична допомога, обслуговування, обстеження бездомних осіб;
  2. встановлення групи інвалідності (поновлення відповідних документів);
  3. працевлаштування бездомних осіб;
  4. організація роботи із сім'ями з дітьми, які опинилися у складних життєвих обставинах (наказ Міністерства праці та соціальної політики України, Міністерства України у справах сім'ї, молоді та спорту,Міністерства охорони здоров'я України, Міністерства внутрішніх справ України, Дердавного комітету України у справах національностей та релігій, Державного департаменту України з питань виконання покарань від 19 лютого 2009 року № 70/411/101/65/19/32 "Про затвердження Порядку взаємодії суб'єктів, що надають соціальні послуги бездомним особам").